Maki sushi házilag – japán falatkák

maki sushi házilag

A sushiról a legkevésbé az jut eszünkbe, hogy olcsó. Ráadásul a sushi egy olyan étel, amiről a sokan el sem hinnék, hogy otthon is viszonylag könnyűszerrel el lehet készíteni. Pedig például ez a maki sushi viszonylag egyszerű, otthon elkészítve a töredéke pénzből kihozhatjuk, mint amit egy sushiétteremben fizetnénk a kis falatkákért, és egy pici gyakorlással majdnem ugyanolyan végeredményt érhetünk el, mintha eredetit ennénk.

Az itt bemutatott maki recept egy amolyan elronthatatlan alaprecept, amit aztán ízlésünk és fantáziánk szerint tovább bonyolíthatunk, ízesíthetünk, újabb alapanyagokkal bővíthetünk, szóval általa teret engedhetünk a kreatív fantáziánknak és egyéb sushik elkészítésének.

Lakóhelyemen a nyers tengeri hal beszerzésére még álmomban sem gondolhatok, így aztán nálam ez a variáció teljesen kimarad. Ha halas sushira vágyunk, párolt hallal készítem, egyébként úgy is nagyon finom.

A nyers hallal mindenképpen érdemes vigyázni, mert a benne előforduló anisakis lárvák heves, hirtelen fellépő emésztőrendszeri panaszokat okoznak, melyek ugyan gyakran maguktól is elmúlnak a lárvák elpusztulását követően, ám ritka esetekben vékonybél-elzáródást okozhatnak. Egyes vélemények szerint ezt elkerülhetjük, ha ellenőrzött helyről vásárolunk, illetve a nyers halat fogyasztás előtt fagyasztásnak vetjük alá. (A fagyasztás után felengedett halat viszont néhány óránál hosszabb ideig már nem tárolhatjuk.)

Szóval a sushi nem csak a halról, főleg nem a nyers halról szól. Az algalap (nori) és az ízesített főtt sushirizs (rizottórizs) az alap, ázsiai boltban mindkettőt könnyen beszerezhetjük. Ezt az alapot feldobhatjuk különféle friss és ropogós zöldségekkel, de kerülhet bele kaviár, garnéla, pácolt gyömbér, bambuszrügy, illetve ízesíthetjük, díszíthetjük zöldfűszerekkel, wasabival és egyebekkel is. A tálaláshoz a szójaszósz elengedhetetlen.

A feltekerést szokták az egyetlen bonyolult folyamatként említeni. Egy bambusz tányéralátét tökéletesen megfelel erre a célra, de egyébként ázsiai boltokban és az interneten beszerezhetők sushikészítő szettek is. Pici gyakorlat megszerzése után pedig puszta kézzel, akár egy tálcán is könnyűszerrel megvalósítható a feltekerés.

Maki sushi házilag hozzávalói

algalap (nori)
25 dkg sushirizs vagy rizottórizs (kerekszemű, ragacsosra fővő rizs)
3 dl víz
3 ek. rizsecet (helyette almaecet is megfelelő)
2 tk. cukor
1 mk. só

az ízesítéshez (töltéshez):
kígyóuborka, kaliforniai paprika, hal, wasabi, pácolt gyömbér, bambuszrügy, stb. ízlés szerint

a tálaláshoz:
szójaszósz

Maki sushi házilag elkészítése

1. A rizst leöblítjük, majd ráöntjük a vizet és megfőzzük. Az a lényeg, hogy ragacsos legyen és jól megpuhuljon. A cél érdekében akár bátran kevergethetjük is. Ha elfőtt a víz, de még nem puha a rizs, adjunk hozzá még egy pici vizet, és főzzük tovább.

2. Amíg fő a rizs, összekeverjük az ecetet, a cukrot és a sót. Illetve előkészítjük a többi hozzávalót: a halat pároljuk meg, a garnélát készítsük el a leírás szerint, az összes alapanyagot vágjuk hosszú hasábokra, a halat hagyhatjuk kisebb és vékony szeletekben is, a konzerv alapanyagokat csöpögtessük le.

3. Ha megfőtt a rizs, hagyjuk kihűlni, ha langyosra hűlt, adjuk hozzá az ecetes, cukros, sós pácot, és jól keverjük el.

4. Fektessünk a bambusz alátétre egy norilapot, vékonyan és egyenletesen oszlassunk el rajta egy réteg rizst úgy, hogy a nori hozzánk közelebb eső felétől induljunk, és a tőlünk távolabb eső végén hagyjunk szabadon egy 3-4 centis sávot. Keresztben tegyünk egy sort az ízesítéshez használt alapanyagokból a rizsre, például pakoljuk végig uborkahasábokkal és/vagy paprikahasábokkal, hallal vagy az egyéb választott hozzávalókkal. Ízesíthetjük wasabival is.

5. Ha minden felkerült az algalapra, óvatosan és szorosan kezdjük el feltekerni a bambusz alátét segítségével. A norin szabadon hagyott sávot nedvesítsük be egy kis vízzel, majd fejezzük be a feltekerést. Kicsit nyomogassuk formára a tekercset. Ha az összes tekerccsel elkészültünk, hideg vízbe mártott éles késsel szeleteljük fel a tekercseket. Egy tekercsből 6-7 maki lesz, ebből a mennyiségből 3-4 tekercset tudunk elkészíteni.

6. Tegyük tányérra a tekercseket, majd tálaljuk szójaszósszal. Evőpálcákkal még autentikusabb lesz a végeredmény.

Tipp

A megmaradt norilapokat hagyjuk a zacskóban, amit próbáljunk meg légmentesen végigragasztani valamilyen ragasztószalaggal, így ropogós marad, és később még felhasználhatjuk.

Előételként, uzsonnára is kínálhatjuk, vagy kiváló vendégváró falatka.

Jó étvágyat!

Mentés

Mentés

Be the first to comment

Leave a Reply

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .