A nyírségi gombócleves egy tipikus példája annak, hogy a tájegységek gasztronómiája között bizony van átjárás, hasonlóság és összefüggés. Nagyon sokban hasonlít a tárkonyos raguleveshez, ami eredetileg egy erdélyi leves, s ugyebár a Nyírség onnan már csak egy ugrás.
A két leves közötti legnagyobb különbség talán a levesbetét, illetve az, hogy a gombóclevest gyakran színezik egy kis pirospaprikával. Nekünk jobban tetszik fehéren, ezért így készítem.
Ami a savanyítást illeti, a citromlé nem tűnik túl autentikusnak, egyébként pedig (tárkonyos) ecettel is megoldható, általában én is ezt használom, ha már amúgy is kerül bele tárkony, és amúgy is van saját tárkonyecetem.
A sertéscombon kívül egyéb húsokból is elkészíthető, nálunk általában csirkemellből vagy pulykamellből készül.
A burgonyagombócot legutóbb fehér tönkölylisztből készítettem, és általában tojást sem adok hozzá. Ettől a krumpli-liszt aránytól, amit a receptben megadtam, általában elég ruganyos, jó állagú lesz a tészta, ha mégsem így lenne, csak akkor kerül bele a tojás.
Nyírségi gombócleves hozzávalói
40 dkg sertéscomb (vagy ízlés szerinti hús)
1 fej vöröshagyma
2 ek. olaj
2 nagyobb sárgarépa
1 nagyobb fehérrépa (petrezselyemgyökér)
25 dkg gomba
30 dkg zöldborsó (mirelit is lehet)
(ízlés szerint tehetünk bele kevés karfiolt, kelbimbót, zellert, karalábét is)
2 dl főzőtejszín
1 ek. liszt vagy étkezési keményítő
petrezselyemzöld
friss, szárított vagy ecetben eltett tárkony
3 ek. citromlé vagy tárkonyecet
só
őrölt fekete bors
őrölt édesnemes paprika (elhagyható)
a krumpligombóchoz
20 dkg burgonya
15 dkg (rétes)liszt
1 tojás (ha jó állagú a tészta, elhagyható)
1 mk. só
petrezselyemzöld (elhagyható)
½ mk. őrölt szerecsendió (elhagyható)
Nyírségi gombócleves receptje
1. A húst felkockázzuk, a vöröshagymát és a répákat megtisztítjuk, és felkarikázzuk. A gombát hideg folyó víz alatt gyorsan átmossuk, és felszeleteljük.
2. Felforrósítjuk az olajat, a húst fehéredésig dinszteljük rajta. Hozzáadjuk a répákat is, kicsit átforgatjuk a forró olajon, majd felengedjük vízzel. Beledobjuk az egész hagymát, sózzuk, borsozzuk, és hagyjuk főni. A gombát és a borsót akkor adjuk hozzá, ha már félig megfőttek a fazékban lévő hozzávalók.
3. Amíg fő a leves, elkészítjük a krumpligombócot. Felteszünk egy lábosban vizet melegedni. Meghámozzuk, felkockázzuk és sós vízben megfőzzük a burgonyát. Ha megfőtt, áttörjük, és hagyjuk hűlni. Ha langyosra hűlt a burgonya, egy kicsit még megsózzuk, hozzáadjuk a szerecsendiót, apróra vágott petrezselymet, majd összegyúrjuk a liszttel. Amikor már kezd összeállni, látszik, hogy jó állagú lesz-e, ha szükséges, adjunk hozzá egy tojást is, és gyúrjuk készre. Formázzunk belőle kis gombócokat, majd ha felforrt a főzővíz, adjunk hozzá literenként egy teáskanálnyi sót, és főzzük ki benne a gombócokat. Ha feljöttek a víz színére, akkor kivehetjük őket a vízből.
4. A lisztet vagy étkezési keményítőt keverjük össze a tejszínnel.
5. Ha már minden megfőtt a levesben, adjuk hozzá a tárkonyt és a citromlét vagy ecetet, a lisztes tejszínhez merjünk hozzá egy-két merőkanálnyi levest, jól keverjük el, majd öntsük az egészet a levesbe. Óvatosan kevergessük, amíg elkezd forrni. Ne forraljuk fel, mert a savanyú közeg összerántja a tejszínt. Zárjuk el alatta a hőforrást.
6. A levest a burgonyagombócokkal tálaljuk, a tetejét megszórhatjuk egy kis apróra vágott petrezselyemzölddel.
Jó étvágyat!
Leave a Reply
Hozzászólás küldéséhez be kell jelentkezni.