Párolt vöröskáposzta (lilakáposzta)

párolt vöröskáposzta, párolt lilakáposzta, dinsztelt káposzta

Ízletes, olcsó, rostokban gazdag, nagyon egészséges téli köret a párolt vöröskáposzta. Tökéletesen passzol a legkülönfélébb sültekhez, de a sült hurka és kolbász mellett is ott a helye a tányéron.

A lilakáposztát egy kicsit könnyebb és gyorsabb elkészíteni, mint a káposztás tésztához való dinsztelt káposztát, de én még ezen is gyorsítottam egy kicsit a kuktafazekam segítségével.

Párolt vöröskáposzta hozzávalói

1 kisebb fej vöröskáposzta
1 fej lilahagyma
1-2 (savanykás) alma
2-4 ek. (alma)ecet
2 ek. kristálycukor
őrölt köménymag

2 ek. olaj vagy más zsiradék

Párolt vöröskáposzta elkészítése

1. A lilakáposzta külső csúnya leveleit eltávolítjuk, a káposztafejet négyfelé vágjuk, és kivágjuk a torzsáját. Akit zavarnak a vastag erek, azt is kivághatja belőle. A torzsájától megfosztott negyedeket hosszában vékonyan felszeleteljük. Az így kapott hosszú káposztacsíkokat még rövidebbre szoktam vágni, hogy kényelmesebben lehessen majd enni.

2. (Akinek van kuktafazeka, egy kevéske vízzel és sóval kicsit előpárolhatja a káposztát. Közben a többi hozzávalót elő lehet készíteni, és gyorsabban elkészül a végeredmény.)

3. A lilahagymát megtisztítjuk, és apró kockákra vágjuk. Az almát meghámozzuk, eltávolítjuk a magházát és nagyobb lyukú reszelőn lereszeljük. A borókabogyókat félbe vágjuk.

4. A zsiradékon a cukrot elkezdjük karamellizálni, hozzáadjuk a hagymát és a borókabogyókat. Folyton kevergessük, és legyünk nagyon óvatosak, nehogy megégjen. A karamellizált cukros dinsztelt hagymára tesszük az előfőzött vagy nyers káposztát. A nyers káposztát ne felejtsük el kicsit megsózni, illetve fedő alatt kezdjük párolni, hogy gyorsabban puhuljon, később levehetjük a fedőt, hogy könnyebben elfőjön a leve.

5. Részben ízlés kérdése is, hogy mennyire pároljuk meg a káposztát, de amikor már majdnem jónak érezzük, adjuk hozzá a reszelt almát, egy kevés őrölt köményt, aki szeretné, egy pici őrölt borsot is tehet rá. Időnként keverjük át, hogy az alma is jól elkeveredjen és megpuhuljon.

6. Ha megfelelően puhának ítéljük, adjunk hozzá óvatosan egy kevés ecetet. Az almaecet jobban illik hozzá, és ez kevésbé savanyú, kicsit bátrabban adagolhatjuk. Kóstoljuk meg. Ha szükséges, adjunk még hozzá kicsi cukrot, sót, ecetet vagy köményt, amelyik esetleg hiányzik belőle, keverjük el még egyszer alaposan, majd zárjuk el alatta a gázt.

7. Langyosan tálaljuk sültek vagy hurka mellé, de rántott hús köreteként is finom.

Jó étvágyat!

Be the first to comment

Leave a Reply

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .